Kredyt dla firm: wszystko, co musisz wiedzieć

Kredyty dla firm odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarczym, umożliwiając przedsiębiorcom realizację ich ambitnych planów. Bez względu na to czy jest to start-up, mała firma czy duża korporacja, dostęp do odpowiedniego finansowania jest często kluczowym czynnikiem sukcesu firmy. Decyzja o kredycie powinna być jednak podjęta odpowiedzialnie, a osoba decydująca się zadłużyć swój biznes musi wiedzieć, do kogo się zwrócić, jakie warunki powinna spełnić oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty. W tym artykule przyjrzymy się kredytom dla firm oraz różnym rodzajom i sposobom ich uzyskiwania.

Czym jest kredyt firmowy?

Kredyt firmowy, znany jest również jako kredyt dla przedsiębiorstw lub kredyt biznesowy. Wszystkie te pojęcia oznaczają w istocie to samo – to forma finansowania dostępna dla firm, która umożliwia im uzyskanie środków pieniężnych na określony czas i w określonych warunkach. Kredyt firmowy jest udzielany przez banki, instytucje finansowe, organizacje rządowe lub inne podmioty, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek dla przedsiębiorstw.

Głównym celem kredytu firmowego jest wsparcie przedsiębiorstw w finansowaniu różnych potrzeb biznesu, takich jak inwestycje, zakup sprzętu, pokrycie kosztów operacyjnych, rozwój, zatrudnienie pracowników czy spłata zobowiązań. Kredyt oferuje przedsiębiorcom możliwość uzyskania środków, które są niezbędne do realizacji określonych celów biznesowych. Oczywiście, aby środki uzyskać, należy spełnić określone wymagania oraz przejść przez formalności, jednak cały proces wcale nie musi być długi i trudny.

Jakie są rodzaje kredytu dla firm?

Podejmując decyzję o kredycie dla firmy, powinieneś wiedzieć, jakie kredyty dla przedsiębiorców funkcjonują na rynku, a jest ich naprawdę wiele. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kredytów na firm:

  • Kredyt obrotowy

Jest to rodzaj kredytu, który służy do finansowania bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, takich jak zakup surowców, pokrycie kosztów operacyjnych czy wypłata pensji pracownikom. Kredyt obrotowy jest zwykle krótkoterminowy i udzielany na określony okres; często w formie odnawialnej linii kredytowej.

  • Kredyt inwestycyjny

Ten rodzaj kredytu jest przeznaczony na finansowanie długoterminowych inwestycji jak zakup nieruchomości, rozbudowa infrastruktury, modernizacja sprzętu czy ekspansja na nowe rynki. Kredyt inwestycyjny ma zazwyczaj dłuższy okres spłaty i jest zabezpieczony przez aktywa przedsiębiorstwa.

  • Kredyt pomostowy

Kredyt pomostowy, znany również jako kredyt mostkowy lub kredyt przejściowy, to rodzaj kredytu, który służy do pokrycia określonych potrzeb finansowych w oczekiwaniu na uzyskanie środków z innych źródeł („inne źródła” to najczęściej po prostu dotacje unijne). Jest to tymczasowe rozwiązanie, które ma na celu zapewnić firmie płynność finansową w przypadku, gdy występuje luka czasowa między dwoma transakcjami lub źródłami finansowania.

  • Kredyt leasingowy

Jest to forma finansowania, w której przedsiębiorstwo korzysta z mienia lub sprzętu na zasadzie najmu. Przedsiębiorstwo płaci regularne raty leasingowe za korzystanie z mienia, a po zakończeniu umowy ma opcję wykupu. Kredyt leasingowy może być atrakcyjny dla firm, które chcą rozłożyć spory wydatek związany z zakupem maszyn na mniejsze kwoty.

  • Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny dla firm jest formą finansowania, w której przedsiębiorstwo otrzymuje pożyczkę, a jako zabezpieczenie dla tego kredytu służy hipoteka na nieruchomości należącej do firmy. Kredyt hipoteczny dla firm jest przeznaczony na długoterminowe cele np. zakup lub refinansowanie nieruchomości, rozbudowa obiektów, modernizacja infrastruktury czy konsolidacja zadłużenia.

  • Kredyt eksportowy

Ten rodzaj kredytu jest dostępny dla firm zaangażowanych w handel zagraniczny. Kredyt eksportowy umożliwia przedsiębiorstwom finansowanie swoich operacji eksportowych, takich jak produkcja towarów na eksport, pokrycie kosztów transportu czy zabezpieczenie płatności od zagranicznych partnerów handlowych.

Możesz spotkać się również z innymi rodzajami kredytów dla firm (np. kredyt technologiczny). Warto zastanowić się, jaki rodzaj kredytów jest odpowiedzią na aktualne potrzeby przedsiębiorstwa oraz który z nich stanowi największe wsparcie jego rozwoju.

Jak wziąć kredyt dla firm

Kto udziela kredytu firmom?

Kredyty dla firm udzielane są przez banki, instytucje kredytowe, agencje rządowe i platformy fintechowe. Przedsiębiorcy powinni porównać oferty, uwzględniając oprocentowanie, warunki spłaty i wymagania dotyczące zabezpieczeń i oceny kredytowej.

Jak uzyskać kredyt dla twojej firmy?

Aby uzyskać kredytu w banku, musisz dostarczyć do instytucji wniosek kredytowy oraz określone określone dokumenty: 

  • dowód osobisty wnioskodawcy (właściciela firmy),
  • dokumenty założycielskie (np. dokument z CEIDG czy umowę spółki cywilnej),
  • ostatnia deklaracja PIT 36/36L wraz z potwierdzeniem złożenia w urzędzie skarbowym,
  • dowód opłacenia podatku lub zaświadczenie o braku zaległości wobec urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • podsumowanie księgi przychodów i rozchodów,
  • prognozy finansowe wymagane na cały okres kredytowania.

Bank dokładnie zweryfikuje zdolność kredytową oraz sytuację finansową Twojej firmy.

Istnieje również opcja uzyskania „kredytu dla firm bez zaświadczeń”. Oznacza to możliwość ubiegania się o pożyczkę bez konieczności dostarczania wszystkich wyżej wymienionych dokumentów. Tego rodzaju kredytu udzielają różne parabanki czy firmy pożyczkowe, a nie tradycyjne banki. Środki z kredytu pozabankowego mogą znaleźć się na Twoim koncie w kilkanaście minut, formalność jest znacznie mnie, jednak zazwyczaj taki kredyt ma również krótszy okres spłaty. W przypadku kredytu bez BIK (czyli kredytu bez weryfikowania biznesu w Biurze Informacji Kredytowej), instytucje finansujące mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń, takich jak hipoteka lub poręczenia.

Przeczytaj również: Ustawa Antylichwiarska

Dobry kredyt dla firmy: czym się charakteryzuje?

Dobry kredyt dla firm powinien mieć kilka istotnych cech. Oto kilka z nich:

  • Konkurencyjne oprocentowanie (RRSO): dobry kredyt dla firm powinien oferować atrakcyjne, w miarę możliwości niskie oprocentowanie, gdyż to właśnie niskie oprocentowanie pomoże zmniejszyć koszty obsługi kredytu.
  • Elastyczne warunki spłaty: elastyczne warunki spłaty, które dostosowują się do potrzeb finansowych firmy to ogromna zaleta oferty i warto zwrócić na to uwagę. Elastyczność może obejmować dostosowanie harmonogramu spłat, opcje przedpłat bez dodatkowych opłat czy umożliwienie przedłużenia okresu spłaty w przypadku nieprzewidzianych trudności.
  • Dostosowanie do potrzeb firmy:  kredyt dla firm powinien być dostosowany do specyficznych potrzeb finansowych przedsiębiorstwa, dlatego warto dobrze zastanowić się nad rodzajem kredytu, o jaki chcemy wnioskować.
  • Szybka decyzja i finansowanie: skuteczność i szybkość w podejmowaniu decyzji oraz równie szybka wypłata środków to coś, czego potrzebują przedsiębiorstwa, aby móc skorzystać z okazji biznesowych czy sprostać nagłym potrzebom finansowym.
  • Dobre wsparcie i obsługa klienta: warto wybrać taką instytucję finansową, która zapewnia doskonałe wsparcie i obsługę klienta. Życzliwość, kompetencje i dostępność personelu bankowego lub instytucji finansowej mogą mieć istotne znaczenie dla satysfakcji i wygody przedsiębiorcy.
  • Brak dodatkowych kosztów: niektóre instytucje finansowe żądają prowizji za udzielenie kredytu czy naliczają dodatkowe koszty za obsługę lub wcześniejszą spłatę pożyczkowych środków. Zdecydowanie warto unikać ofert, w których roi się od dodatkowych kosztów, gdyż generuje to jedynie starty dla firmy.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy można dostać kredyt na jednoosobową działalność gospodarczą?

Tak, jest możliwe otrzymanie kredytu na jednoosobową działalność gospodarczą. Wiele instytucji finansowych udziela kredytów dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak firmy jednoosobowe, spółki cywilne czy samozatrudnienie. Przy ubieganiu się o kredyt, instytucje finansowe będą oceniać zdolność kredytową i stabilność finansową twojej działalności.

Kiedy można się spotkać z odmową kredytu firmie?

Firma może spotkać się z odmową kredytu z powodu złej historii kredytowej, niskiej zdolności kredytowej, braku zabezpieczeń, niewystarczających dochodów lub ryzyka związanego z daną branżą. Różne instytucje finansowe mają różne kryteria i polityki kredytowe. W przypadku odmowy warto skonsultować się z doradcą finansowym w celu zidentyfikowania przyczyn odmowy i znalezienia ewentualnych rozwiązań.

Czytaj dalej: