Co to jest ERIF?

Podczas ubiegania się o kredyt w banku lub pożyczkę internetową można natknąć się na kilka enigmatycznie brzmiących skrótów. Spora część z nich, np. ERIF dotyczy tzw. rejestrów dłużników. Dane zawarte w takich rejestrach mają zaś wpływ na decyzję o przyznaniu pożyczki. Dobrze jest więc dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę oznacza ERIF z perspektywy pożyczkobiorcy.

Baza ERIF co to jest?

Mówiąc o ERIF, ma się na myśli Europejski Rejestr Informacji Finansowej. Jest to jeden z kilku BIG-ów działających w Polsce. W tego typu rejestrach dłużników gromadzi i udostępnia się informacje na temat zobowiązań finansowych Polaków.
Historia ERIF sięga 2004 roku. Kilka lat po rozpoczęciu działalności ten rejestr został przejęty przez słynną grupę kapitałową KRUK. Dziś jest to baza, z której korzystają zwłaszcza banki i instytucje pożyczkowe. Używają ich po to, by wydać decyzję kredytową. Dlatego też monitorowanie swojej sytuacji w ERIF i innych katalogach dłużników jest tak ważne. Czasem jeden negatywny wpis może przekreślić szansę zarówno na małą pożyczkę online, jak i nawet kredyt hipoteczny.

ERIF a inne BIG-i i BIK

Technicznie rzecz ujmując, ERIF jest jednym z kilku Biur Informacji Gospodarczych (BIG), działających w Polsce. Ta baza działa więc podobnie do KRD, czy BIG InfoMonitor. BIG-i działają po to, by gromadzić i udostępniać dane na temat dłużników.
Należy zauważyć, że ERIF, KRD, InfoMonitor i inne BIG-i działają na odrębnych zasadach niż Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W BIG-ach znajdują się dane dotyczące zadłużeń wszelkiego typu (np. przeterminowane rachunki za media). Tymczasem BIK skupia się wyłączenie na zadłużeniu dotyczącym sektora finansowego, a zwłaszcza w bankach i instytucjach pożyczkowych.

Kto przesyła dane i sprawdza ERIF?

Samo ERIF jest po prostu ogromną bazą danych. Dane te są tam umieszczane na wniosek szeregu instytucji państwowych i przedsiębiorstw. Informacje na temat dłużników do tego katalogu przesyłają:

  • Kredytodawcy, a w szczególności banki i instytucje pożyczkowe online.
  • Instytucje finansowe, w tym leasingodawcy i towarzystwa ubezpieczeniowe.
  • Podmioty państwowe, takie jak gminy, czy sądy.
  • Firmy specjalizujące się w windykacji długów.
  • Dostawcy mediów, np. przedsiębiorstwa telekomunikacyjne.
  • Firmy z przeróżnych branż, np. przedsiębiorstwa transportu miejskiego.
  • Stowarzyszenia, fundacje i spółdzielnie mieszkaniowe.

Wpis w ERIF może więc pojawić się z szeregu, czasem wydawałoby się dość błahych powodów. Doprowadzić może do tego np. brak zapłacenia mandatu za jazdę bez biletu komunikacją miejską.
Jednakże do ERIF i innych BIG-ów można trafić wyłącznie po spełnieniu przesłanek zapisanych w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jednocześnie muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, wartość zaległej należności musi opiewać na co najmniej 200 zł (w przypadku przedsiębiorstw jest to kwota 500 zł). Po drugie musi minąć minimum 30 dni od umówionego terminu spłaty.
Informacje umieszczone w rejestrze ERIF BIG mogą być sprawdzone przez niemal wszystkich. Osoby fizyczne również mają prawo weryfikować dane na swój temat zamieszczone w tej bazie.

Co zawiera raport BIG ERIF?

Poszczególne raporty mogą się różnić pod względem szczegółowości danych. Niemniej informacje w każdym raporcie można podzielić na dwie części. Przede wszystkim raport zawiera dane identyfikujące konkretną osobę lub firmę. Umieszcza się więc tam dane osobowe, takie jak imię, nazwisko oraz PESEL. Druga i najważniejsza część raportu pokazuje dane dotyczące historii zadłużenia. Pojawia się tu zwłaszcza kwota i tytuł zadłużenia oraz termin planowanej spłaty. Wierzyciele przekazują też do ERIF informacje na temat terminów, w których przesłali wezwania do zapłaty.
Ponadto ERIF w raporcie pokazuje, kto w ostatnim roku poszukiwał informacji na temat danej osoby. Za bazie raportu można też zweryfikować, czy ktoś próbował wyłudzić kredyt lub pożyczkę np. przez podrobiony dowód osobisty.

ERIF a inne BIG-i i BIK

Jak pobrać raport ERIF na swój temat?

Dostęp do danych dla osoby fizycznej uzyskuje się po otworzeniu konta na oficjalnej stronie internetowej tej bazy dłużników. Przyciski rejestracja i ERIF zaloguj są zlokalizowane w prawej części górnego menu. Rejestracja ERIF polega na wypełnieniu formularza rejestracyjnego i zweryfikowaniu tożsamości.

Po spełnieniu formalności trzeba zalogować się na swoje konto. Wtedy to wybiera się przycisk „Oferta” w zakładce „Dla Konsumentów” i klika przycisk ERIF Sprawdź Siebie. Następnie należy odczekać na wygenerowanie raportu. Raz na 6 miesięcy raport można wygenerować całkowicie bez kosztów. Gdy weryfikacje chce się dokonać częściej, to należy dokonać opłaty na 12 zł. Ponadto dostępna jest usługa „Monitoruj Siebie” pozwalająca na bieżąco otrzymywać informacje. Jej koszt to 25 zł w skali roku.

W razie wszelkich pytań lub wątpliwości można skontaktować się z działem obsługi. Kontakt jest możliwy przez chat na żywo, wiadomość e-mail lub połączenie z numerem 22 594 25 15. Dział obsługi pracuje w dni robocze od 8:00 do 16:00.

Jak usunąć się z ERIF?

Celem istnienia katalogów dłużników jest dzielenie się informacjami na temat historii regulowania należności poszczególnych ludzi i przedsiębiorstw. Stąd nie wystarczy zgłosić żądania usunięcia wpisów z ERIF, by faktycznie do tego doszło.
Na ogół jedynym skutecznym sposobem na usunięcie negatywnego wpisu jest uregulowanie przeterminowanej należności. Gdy tego się dokona, to wierzyciel ma 14 dni na poinformowanie o tym fakcie ERIF. Wtedy to w ciągu 7 dni pracownik tej bazy dłużników usunie problematyczny wpis. Nie będzie on już dłużej rzutował na ocenę zdolności kredytowej.
W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że wpis w ERIF pojawia się w wyniku błędu. Przykładowo znajduje się tam informacja o przeterminowanym zadłużeniu, która jest niezgodna z prawdą. Wtedy to należy zgłosić ten fakt pracownikowi tego katalogu dłużników. Gdy tylko stwierdzi on, że wpis jest nieprawidłowy, to bezzwłocznie go usunie.

Czym są pożyczki bez ERIF BIG?

Negatywne wpisy w ERIF przekreślają szanse na kredyt w banku. Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku pożyczek pozabankowych. Tu negatywny wpis zmniejsza, lecz wcale nie przekreśla szans na otrzymanie finansowania.
Instytucje pozabankowe, podobnie jak banki, weryfikują klientów w bazach. Są jednak przy tym bardziej wybiórcze i wykazując większe zrozumienie wobec klientów. Zdarza się też, że ta sama osoba ma np. negatywny wpis w ERIF, ale pozytywną sytuację w innych bazach BIG i BIK. Wtedy to skorzystanie z oferty pożyczkodawcy, który nie weryfikuje ERIF, może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Niemniej każda sytuacja jest inna. Przyznanie pożyczki jest zależne od szeregu czynników (w tym zdolności kredytowej) i polityki konkretnego pożyczkodawcy. W każdym bądź razie polecamy kalkulator Cashtero. Pomagamy dobrać optymalne rozwiązania pożyczkowe pod potrzeby danej osoby. Wystarczy, że już teraz uzupełnisz krótki formularz. Wtedy dowiesz się, gdzie możesz zdobyć szybką pożyczkę online.

FAQ

Co oznacza skrót ERIF?

Jest to Europejski Rejestr Informacji Finansowej, czyli jedna z największych baz informacji gospodarczych w Polsce.

Czy ERIF jest tym samym, co BIG?

ERIF, tak samo, jak KRD oraz InfoMonitor jest BIG-iem, czyli Biurem Informacji Gospodarczej.

Ile kosztuje raport ERIF?

Raz na 6 miesięcy osoba fizyczna raport może pobrać za darmo. Jego standardowa cena to zaś 12 zł.

Czy banki sprawdzają w ERIF?

Tak, banki weryfikują katalogi dłużników przed wydaniem decyzji kredytowej.

Czy można sprawdzić ERIF za darmo?

Owszem, taka możliwość pojawia się co pół roku.

Jakie są konsekwencje wpisów w ERIF?

Wpisy ERIF wpływają na ocenę zdolności kredytowej i decyzję kredytową.

Jak usunąć konto z ERIF?

Zasadniczo nikt nie zakłada (ani nie ma możliwości usunięcia) swojego konta w ERIF. W określonych przypadkach (zwłaszcza po spłacie zadłużenia) można jednak żądać usunięcia wpisów z tej bazy.

Czy ERIF to wiarygodny rejestr dłużników?

Tak, ERIF ma dobre opinie i jest uznawany za czołowy katalog dłużników w Polsce.