10 rzeczy, które musisz kupić swoim dzieciom

Wartości rodzinne są silnie zakorzenione w polskiej kulturze. Sami Polacy robią absolutnie wszystko, by zapewnić swoim dzieciom szczęśliwe dzieciństwo, a później dobry start w dorosłość. Chcąc nie chcąc spełnienie tych celów zawsze w mniejszym lub większym stopniu jest związane z wydatkami finansowymi. Dobrze jest też sobie uzmysłowić, jakie kategorie wydatków trzeba ponieść, aby zapewnić swojemu potomkowi komfortowe warunki rozwoju.

Ubrania

Obok żywności, to główna kategoria kosztów, którą każdy rodzic musi ponieść. Warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie ubrania kupuje się swoich pociechom. Mnóstwo kampanii reklamowych jest nakierowanych tak, by zachęcić dzieci do wybierania określonych marek. Trzeba przy tym zauważyć, że najmłodsi są najmniej odporni na przekaz reklamowy. Tymczasem drogie i markowe ubrania wcale nie muszą okazać się lepsze od tych znalezionych w mniej popularnych sieciach. Warto więc rozważyć to, jaką odzież się kupuje. Często środki finansowe lepiej jest przeznaczyć na co innego niż na najdroższe ubrania.

Buty

Koszty obuwia to także spore obciążenie dla budżetu domowego. W końcu dzieci szybko rosną i potrzebują kilku par butów, w tym np. tych na zajęcia sportowe. Jednocześnie wygodne obuwie znacznie poprawia komfort, a same dzieci często zmieniają swe preferencje wobec butów. Jednego dnia wolą trampki, a innego półbuty. By ograniczyć wydatki związane z obuwiem, warto zapisać się do programów lojalnościowych sieci sklepów obuwniczych. To szansa na skorzystanie z szeregu zniżek. Równie istotne jest to, by monitorować ceny w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Przyjęcia urodzinowe

Świętowanie ważnych dat, zwłaszcza urodzin to doskonały pomysł na zacieśnienie więzi rodzinnych. Obchodzenie urodzin, szczególnie w kreatywny sposób przynosi dziecku mnóstwo radości. Przykładem są tu imprezy tematyczne połączone z delektowaniem się tortami i prezentami. Jeśli jednak nie ma się oszczędności i nie chce się zaciągać pożyczek, to na przyjęcie urodzinowe trzeba zacząć odkładać przynajmniej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Prezenty na Boże Narodzenie

Okres świąteczny można analizować na różne sposoby. Z pewnością jest to czas, gdy można w spokojnej rodzinnej atmosferze pobyć z najbliższymi osobami. Statystyki dowodzą jednak, że Boże Narodzenie to też święto konsumpcjonizmu. Polacy często zaciągają pożyczki w grudniu i wydają duże kwoty na zorganizowanie świąt. Przyjęło się też kupować prezenty dzieciom na gwiazdkę. Warto wybrać taki podarunek, który wesprze rozwój pociechy.

Zabawki

Wbrew pozorom zabawki są czymś więcej niż sposobem na zapewnienie rozrywki dzieciom. Mogą one stymulować rozwój psychiczny i fizyczny. Dobre zabawki wcale nie muszą być drogie. Dużo ważniejsze jest to, by były przemyślane. Naturalnie też zabawki powinny być dostosowane do wieku dziecka i jego bieżących zainteresowań.

Wakacje

Wydatki wakacyjne zwykle przytrafiają się dwa razy do roku, czyli w porze letniej oraz podczas ferii zimowych. Choć są one rzadkie, to jednorazowy koszt opłacenia wakacji bywa naprawdę wysoki. Warto jednak zadbać o wypoczynek dla swoich pociech, nawet jeśli ma się ograniczony budżet. Rozwiązaniem mogą tu być np. półkolonie. Wakacje to przecież czas, gdy dziecko poznaje świat i nawiązuje relacje towarzyskie.

Kontrola stanu zdrowia

Teoretycznie w Polsce można liczyć na darmową publiczną opiekę zdrowotną. W praktyce jakość usług w sektorze państwowym bywa niska, a terminy oczekiwania na wizyty są liczone w miesiącach, a nawet latach. Co oczywiste, kontrola stanu zdrowia ma jednak ogromne znaczenie na prawidłowy rozwój dziecka. Rozwiązaniem tej sytuacji może być wykupienie abonamentu medycznego. Jego koszt zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W ramach abonamentu medycznego można liczyć na wizytę prywatną u lekarza specjalisty w ciągu kilku dni.

Sprzęt sportowy

Praktycznie każde dziecko uwielbia aktywność fizyczną. Poznawanie nowych dyscyplin i nabieranie kolejnych umiejętności sprawia ogromną frajdę, a przy tym pozytywnie wpływa na ogólny rozwój. Każdy rodzic prędzej czy później musi więc kupić dla swojej pociechy np. rower. Trzeba też pamiętać o jego konserwacji, aby zadbać o bezpieczeństwo.

Gry video

Wpływ gier video na rozwój dziecka to kontrowersyjna kwestia. Dawniej powszechnie uważano, że granie na komputerze lub konsoli to marnotrawstwo. W dodatku takie zajęcie może sprzyjać pojawieniu się otyłości. Z drugiej jednak strony już dawno dowiedziono, że gry komputerowe rozwijają szereg umiejętności, np. zdolności analityczne, czy umiejętność współpracy. Współcześni świetnie opłacanie programiści to zaś osoby, które za młodu pasjonowały się grami komputerowymi. Czasem warto więc rozwijać pasję do gier i technologii, choć trzeba uważać, by nie przerodziło się to w uzależnienie.

Lekcje językowe oraz nauka muzyki i sztuki

Znajomość języków obcych oraz kreatywność są coraz cenniejsze we współczesnym świecie. Warto to uwzględnić przy planowaniu budżetu domowego i czasu swoim dzieciom. Co równie ważne zajęcia z tańca, muzyki, czy sztuki dostarczają najmłodszym multum pozytywnych emocji.

Podsumowując, utrzymanie i wychowanie dziecka przynosi wiele dumy i radości. Trzeba jednak być świadomym tego, że wiąże się to z kosztami finansowymi. Dlatego tak ważne jest planowanie wydatków i rozsądne zarządzanie budżetem. Notabene bezpieczeństwo finansowe jest jednym z warunków tego, by dziecko mogło dorastać z uśmiechem na ustach.