Skąd wziąć pieniądze na podróże? Kilka słów o tym, jak podróżować i nie zbankrutować

Podróżowanie to wielu nie tylko sposób na spędzenie urlopu, ale również ogromna pasja, a nawet styl życia! Wielu vlogerów podróżniczych słynie np. z życia w kamperach, którymi jeżdżą po świecie. Nie da się jednak ukryć, że podróże wcale tanie nie są. Jasne, możesz budżetowo zaplanować wycieczkę, wybierając hostel zamiast 5-gwiazdkowych hoteli czy polować na tanie loty, jednak to wciąż generuje spore koszty. Niestety, aktualnie niewiele osób może pozwolić sobie na wymarzony wyjazd, gdyż priorytetem są inne wydatki. Sporo osób nie potrafi też oszczędzać. Czy to oznacza jednak, że jesteś skazany na to, aby do końca życia siedzieć w domu? Niekoniecznie. Sprawdź, jak podróżować, żeby nie zbankrutować! Poznaj sprawdzone rady na oszczędzanie, dowiedz się jak podróżować tanio i zobacz, jak łatwo zdobyć pieniądze na podróżowanie.

Skąd brać pieniądze na podróże?

Cóż, najłatwiej byłoby powiedzieć, że z zarobionych pieniędzy. Realia się jednak inne, bo większość osób nie zarabia tyle, by móc zwiedzać świat. Jeśli jednak pracujesz na etat i masz trochę wolnego czasu po godzinach, możesz pomyśleć o dodatkowej pracy jako freelancer, czyli osoba, która sama pozyskuje klientów w jakiejś dziedzinie. Możesz na przykład zająć się tworzeniem tekstów na blogi dla różnych firm czy podjąć się obsługi ich profili na Instagramie. Jeśli masz lekkie pióro i spore pokłady kreatywności, taka praca na pewno będzie dla Ciebie prosta i przyjemna. Dobrze sprzedają się również ręcznie robione rzeczy — maskotki robione na szydełku, malowane ręcznie kurtki czy biżuteria. To pole do popisu dla fanów robótek ręcznych. Opcji jest naprawdę wiele, a i klientów nie brakuje. Zastanów się, w czym jesteś dobry i jakie usługi mógłbyś zaoferować. To o tyle dobre rozwiązanie, że samodzielnie ustalasz sobie godziny pracy, a więc pracujesz kiedy chcesz! Rozważ również pozbycie się z szafy zbędnych ubrań czy książek. Dzięki temu ekologicznemu rozwiązaniu nadasz im drugie życie, a przy okazji wspomożesz swój portfel zastrzykiem gotówki. 

Również wiele firm pożyczkowych reklamuje swoje oferty pożyczki na wymarzone wakacje. Jeśli jesteś pewien, że Twój brak środków jest jedynie chwilowy i będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie, to warto rozważyć taką opcję. Mając w głowie, wizje kredytu do spłacenia z pewnością lepiej zaczniesz dysponować swoim budżetem.

Jak zaoszczędzić pieniądze na wymarzoną podróż?

Wiesz już, skąd możesz zyskać dodatkowe pieniądze na podróż, porozmawiajmy więc o tym jak oszczędzać. Temat oszczędzania spędza wielu sen z powiek, bo kontrola nad własnym budżetem okazuje się naprawdę nie lada wyzwaniem. Zacznij przede wszystkim od prowadzenia dziennika, w którym zaczniesz zapisywać swoje wydatki lub zbieraj paragony. To pozwoli Ci dowiedzieć się, gdzie podziewa się spora część Twojego funduszu. Może się okazać, że co miesiąc wydajesz naprawdę sporo na produkty, których wcale nie potrzebujesz! Świadomość tego, na co wydajesz najwięcej to klucz do dobrego zarządzania pieniędzmi. 

Ostatnio popularną metodą na oszczędzanie jest specjalny, mały segregator z plastikowymi koszulkami. Do każdej „koszulki” wkładasz kartkę z podpisem „czynsz”, „jedzenie”, „środki czystości”, „kosmetyki”, „jedzenie na mieście” itd. Wraz z karteczką do plastikowej koszulki segregatora wkładasz konkretną kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na tę rzecz w miesiącu. Możesz tam wrzucać również paragony. To, co zostaje niewykorzystane z niektórych sektorów Twoich wydatków, może na koniec miesiąca złożyć się w naprawdę fajną kwotę. Do tego będziesz miał świadomość, ile realnie pieniędzy wydajesz np. na jedzenie. Nawet wrzucanie drobnych reszt z zakupów do skarbonki to już jakiś początek do uzbierania na wymarzoną wycieczkę. To właśnie drobne nawyki ostatecznie prowadzą do dużych zmian.

Czy można „podróżować za darmo”? O crowdfundingu czy couchsurfingu

Wiele słyszy się ostatnio, że podróżować można za darmo. Przytacza się tutaj np. crowdfunding, czyli pozyskiwanie środków na podróż np. ze zbiórek czy w zamian za wykonywanie jakiejś czynności (np. ludzie decydujący się wyjechać za granicę i sprzątać mieszkanie goszczących w zamian za jego dokładne sprzątanie). Trochę inaczej działa couchsurfing. To serwis internetowy, na którym użytkownicy oferują darmowy nocleg w różnych częściach świata. To doskonała opcja na zawieranie nowych znajomości, jednak warto tutaj zachować należytą ostrożność, bowiem można trafić na nieuczciwych ludzi. Nie jest do końca prawdą mówienie o „podróżowaniu za darmo” – w końcu koszt przenocowania nas po prostu zostanie przeniesiony na kogoś innego, jednak w istocie dla podróżnika to doskonała opcja na budżetowe zwiedzanie świata. 

Pożyczka na wymarzoną podróż? Czemu nie!

Inną opcją pozyskania środków finansowych na wymarzoną podróż jest zaciągnięcie pożyczki. Dla wielu wydaje się to nierozsądne, jednak wbrew pozorom to dobra opcja dla tych, którzy pieniądze mają, jednak nie umieją ich oszczędzać. Zaciągając zobowiązanie finansowe, musisz się z niego wywiązać, zatem z pewnością będziesz dużo bardziej restrykcyjnie podchodził do swoich wydatków. Warto mieć jednak na uwadze, aby dobrze ocenić swoją sytuację finansową i nie popaść w długi. Przemyśl dokładnie kwotę pożyczki oraz to, jak ją spłacisz.

Aby otrzymać szybki zastrzyk gotówki na podróż, najlepiej udać się do firmy pożyczkowej. Procedura uzyskania środków pieniężnych jest prosta — składasz wniosek, legitymujesz się dowodem osobistym, wykonujesz przelew weryfikacyjny i w kilkadziesiąt minut otrzymujesz decyzję o przyznaniu Ci środków. Jedyne warunki, jakie musisz spełnić, to:

  • musisz być osobą pełnoletnią,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać stały adres zameldowania na terenie Polski,
  • legitymować się polskim dowodem tożsamości,
  • posiadać polskie konto bankowe.

Warunki są proste do spełnienia, a wszystkie formalności z łatwością załatwisz z poziomu urządzenia mobilnego. To w tym wypadku o wiele lepsza opcja niż kredyt w banku, którego uzyskanie wymaga załatwienia ogromnej ilości formalności, a ocena Twojej zdolności kredytowej może ciągnąc się miesiącami.

Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na pożyczkę?

Decydując się na pożyczkę, warto wiedzieć jaką ofertę wybrać, aby nie paść ofiarom nieuczciwych pożyczkodawców. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania pożyczki, czyli najprościej mówiąc: to, ile realnie będziesz musiał zwrócić. Warto znać sobie prawa i pamiętać, że RRSO, zgodnie z obowiązującym prawem, nie może wynieść więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych. W praktyce oprocentowanie pożyczki nie może być wyższe niż 20,5. Zazwyczaj RRSO pożyczek oscyluje wokół 12 do 15%. Zwróć uwagę na to, czy pożyczkodawca wymaga prowizji za udzielenie pożyczki (oraz w jakiej kwocie).

Gdzie znaleźć dobrą ofertę pożyczki?

Dobra oferta to oferta od sprawdzonego pożyczkodawcy. Koniecznie zapoznaj się z opiniami o danej firmie pożyczkowej, które z łatwością znajdziesz na różnych forach internetowych. Możesz również sprawdzić serwis pożyczkowy Cashtero, który ma w swojej ofercie świetne produkty finansowe, udzielane bez dodatkowych prowizji i z korzystnym dla klienta RRSO. To bezpieczny i prosty w obsłudze serwis, cieszący się zadowoleniem pożyczkobiorców.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Gdzie można pojechać na tanie wakacje?

W Europie do najtańszych krajów należy Albania, Węgry czy Bułgaria. Państwa te są naprawdę przepiękne, a wyjazd do nich wcale nie jest o wiele droższy niż wakacje nad polskim morzem. Jeśli szukasz budżetowych kierunków wyjazdów, sprawdzaj oferty „last minute” różnych biur podróży. Łatwo znaleźć tanie wakacje all inclusive np. w Turcji czy Macedonii. Z miejsc bardziej odległych i egzotycznych, całkiem tanio jest np. w Maroko, choć tutaj zdecydowaną część budżetu pochłaniają bilety lotnicze.

Na czym w podróży można zaoszczędzić?

W podróży najłatwiej zaoszczędzić na jedzeniu. Jasne, że warto wybrać się na obiad do dobrej knajpy, aby spróbować lokalnych przysmaków, jednak na co dzień podczas wakacji o wiele taniej jest zrobić zakupy w pobliskim sklepie spożywczym i przygotowywać część posiłków samodzielnie. Spakuj również swoją walizkę tak, abyś na miejscu nie musiał martwić się o zakup leków, ładowarki do telefonu czy kremu w filtrem. 

Czy warto wziąć pożyczkę na podróże?

Jeśli dobrze rozplanujesz swój budżet i obiektywnie ocenisz swoje możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego, pożyczka na podróż nie jest złym wyjściem. Dzięki niej możesz spełnić swoje marzenia o podróżowaniu, a przy okazji być może nauczysz się lepiej gospodarować swoim budżetem podczas spłacania pożyczki.