Problem z terminową spłatą pożyczki — co zrobić?

Warto stale rozwijać swoją umiejętność zarządzania finansami osobistymi. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych zmartwień. Czasem jednak, z różnych względów zdarza się, że nie jest się w stanie spłacić pożyczki w ustalonym terminie. Takie sytuacje codziennie przytrafiają się ogromnej liczbie ludzi. Na szczęście taki problem można rozwiązać. Jeśli sam masz problem z terminowym oddaniem pożyczki, to informacje w tym artykule mogą Ci wymiernie pomóc.

Pożyczanie od przyjaciół i rodziny – jak wytłumaczyć kłopot ze spłatą?

Rozwój sektora FinTech sprawił, że ludzie coraz częściej wolą pożyczyć pieniądze online, zamiast prosić o wsparcie rodzinę lub przyjaciół. To wcale jednak nie znaczy, że zaciąganie pożyczek od najbliższych przeszło do historii. Niemniej samo pożyczanie od znajomych wymaga zupełnie innego podejścia niż zaciąganie pożyczek pozabankowych, czy kredytów konsumenckich.

Zdarzyć się przecież może, że terminowe oddanie pieniędzy bliskiej osobie okaże się problematyczne. Taka sytuacja jest delikatna, gdyż dotyczy nie tylko kwestii finansowej, ale też relacji z najbliższymi. Ba, potencjalne pogorszenie relacji z bliską osobą może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż samo zdobycie środków na spłacenie pożyczki. Między innymi dlatego pożyczki internetowe cieszą się takim zainteresowaniem. Wszakże w przypadku ewentualnego opóźnienia ze spłatą, nie będzie się miało kłopotów osobistych.

Gdy jednak pożyczka od bliskiej osoby została już zaciągnięta i nie można jej spłacić terminowo, to niezwykle istotna staje się komunikacja. Dobrym pomysłem może okazać się poproszenie o rozłożenie zobowiązania na mniejsze części. Najlepiej od razu oddać możliwie największą kwotę pożyczki oraz przekazać harmonogram spłaty pozostałych części. Przykładowo może zaplanować, że będzie co tydzień spłacał określoną kwotę zobowiązania. To ważne, by częstotliwość spłat następowała w relatywnie krótszych okresach czasowych. Na przykład umówienie się na tygodniową, a nie miesięczną częstotliwość spłacania sprawia, że łatwiej jest się do tego zmobilizować.

W razie problemów ze spłatą pożyczki od najbliższych nigdy nie warto milczeć. Ta strategia tylko nieco oddali kłopot, a jednocześnie może go spotęgować. Zalecić można jak najszybszy kontakt, w którym poinformuje się o swoich trudnościach finansowych. Wtedy to jest bardziej prawdopodobne, że członek rodziny bądź przyjaciel okaże większe zrozumienie.

Równie ważną kwestią, jest wykazanie się uczciwością. Mówienie półprawd i składanie obietnic bez pokrycia także na dłuższą metę może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Lepiej jest powiedzieć całą prawdę i przedstawić prawdziwą sytuację finansową. To pozwoli wspólnie ustalić strategię spłaty i określić realistyczne terminy. Dobrze widziane będzie też złożenie przeprosin i wykazanie się determinacją w spłacie zadłużenia. Nadgodziny w miejscu zatrudnienia lub podjęcie dodatkowej pracy to często najlepsze sposoby na zorganizowanie środków do spłaty przeterminowanego zadłużenia. Takie wysiłki z pewnością zostaną docenione.

Na przyszłość lepiej zaś dwa razy zastanowić się, zanim poprosi się członka rodziny lub przyjaciela o pożyczkę. Taka decyzja czasem kończy się przecież sporym stresem i wywołuje emocjonalne napięcie. Tymczasem dzisiejszy świat oferuje multum alternatyw dla pożyczania pieniędzy od najbliższych.

Pożyczka online — co robić, przy problemach ze spłatą?

Czasami zdarzają się problemy z terminowym spłaceniem zobowiązań zaciągniętych przez Internet. Przykładem może być tu chwilówka, czy pożyczka na raty online od instytucji pożcyzkowej. W razie kłopotów ze spłaceniem zobowiązania w terminie warto działać bez zbędnej zwłoki. Im wcześniej poinformuje się pożyczkodawcę o zaistniałej sytuacji, tym więcej ma się możliwości.

Należy mieć tu na uwadze, że firmom pożyczkowym także zależy na jak najszybszym rozwiązaniu problemu. Stąd docenią one uczciwość i sprawną komunikację. Pożyczkodawcy mogą zupełnie inaczej zareagować na klientów, którzy nie spłacają zobowiązania i unikają kontaktu. De facto pożyczkodawcy często mają całe działy poświęcone kwestii przeterminowanym zobowiązaniom. Klient może otrzymać od różne wsparcie w rozwiązanie kłopotu. Pożyczkodawca może przecież zaproponować np. przesunięcie terminu lub refinansowanie pożyczki.

Problem ze spłatą pożyczki — praktyczne porady

Poniżej prezentujemy kilka pomocnych porad, które pomagają rozwiązać kłopot pożyczki niespłaconej w terminie. Zastosowanie tych kilku wskazówek może przynieść świetne rezultaty:

  • Stwórz własnoręczny plan spłaty pożyczki. W takim planie trzeba uwzględnić wszystkie istotne terminy i kwoty. Główną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest naliczanie odsetek karnych. To one powodują, że niespłacone zobowiązanie z tygodnia na tydzień staje się coraz większym problemem. Plan ma na celu określenie tego, kiedy i jaką kwotę zobowiązania uda się spłacić i jak bardzo zmniejszy to całkowitą kwotę zobowiązania.
  • Nie bierz kolejnych pożyczek. Zaciąganie kolejnej pożyczki po to, by spłacić tą wcześniej zaciągniętą, może prowadzić do tzw. spirali zadłużenia. W dłuższej perspektywie sprawia ona, że całkowita wartość długu stale się powiększa i to pomimo systematycznych spłat. Pewnym wyjątkiem od tej reguły jest zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej.
  • Dokonaj poprawek w budżecie. Zaciskanie pasa wcale nie musi okazać się czymś nieprzyjemnym i uciążliwym. Warto jest dokonać szczegółowej analizy swoich wydatków w skali miesiąca. Często można wtedy znaleźć szereg kosztów, których z dużą łatwością można się pozbyć bez ponoszenia uszczerbku na jakości życia. Poza zadbaniem o stronę wydatkową warto też skupić się na aspekcie dochodowym. Uzyskanie dodatkowych środków finansowych, np. z nadgodzin, może pozwolić na skuteczne uwolnienie się od zadłużenia.

Koniec końców, najważniejsze jest to, by na całą sytuację spojrzeć, jak na wyzwanie, z którym trzeba sobie poradzić. Zwlekanie z działaniem na dłuższą metę tylko pogorszy sprawę. Z kolei chęć znalezienia rozwiązania i współpraca z pożyczkodawcą zwykle prowadzi do szybkiego wyjścia z zadłużenia.