Kredyt na wesele: jak pokryć koszt wesela i nie zbankrutować?

Zawarcie związku małżeńskiego to wyjątkowa chwila w życiu Młodej Pary. I właśnie tę wyjątkową chwilę nowożeńcy pragną świętować z najbliższymi. Okazuje się jednak, że w dobie pędzącej inflacji i wzrostu cen, koszty nawet niewielkiego wesela rosną do rangi kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy spojrzeć prawdzie w oczy — większość z nas nie posiada takiego zaplecza finansowego, które pozwoli na opłacenie wysokich kosztów organizacji ślubu. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z marzeń o hucznym weselu. Z pomocą dłonią przychodzą instytucje, oferujące pieniądze na ten cel w formie kredytu czy pożyczki.

Wiele par zastanawia się jednak czy takie rozwiązanie to dobry sposób na sfinansowanie przyjęcia weselnego. W końcu wchodzenie w nowy etap w życiu ze zobowiązaniem finansowym nie wydaje się najrozsądniejszą opcją. W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o braniu kredytu na wesele. Na jakie koszty organizacji wesel musisz się przygotować, na co warto przeznaczyć potencjalny kredyt, jakie warunki spełnić, aby go otrzymać, a także najważniejsze: jakie plusy i minusy niesie za sobą wymarzony ślub i wesele na kredyt?

Koszt wesela w 2023: na jakie wydatki należy być gotowym? 

To jak drogim przedsięwzięciem okaże się nasze wesele, zależy w dużej mierze od tego, ile osób pragniemy ugościć na przyjęciu. Aktualnie średni koszt „za talerzyk” (czyli za miejsce dla jednej dorosłej osoby na sali weselnej) to 300-400 złotych. To jednak niewielki ułamek kwoty, jaką musimy przygotować. Do kosztów stałych, niezależnych od ilości gości, należy zaliczyć przede wszystkim: koszt ceremonii (czyli opłata dla Urzędu Stanu Cywilnego lub księdza udzielającego ślubu), kupno obrączek, sukni ślubnej i ślubnego garnituru, wynajem fotografa, zespołu zapewniającego oprawę muzyczną, zaproszenia ślubne, wynajem makijażystki czy fryzjera dla pary młodej, a często również koszty związane z usługą dekoratorki sali czy świątyni, upominkami w geście wdzięczności dla świadków czy rodziców, kupnem alkoholu, tortu weselnego itd.

Jak widać, lista wydatków jest zatrważająco długa, a to i tak tylko część z nich. Należy zatem przyjąć, że koszt nawet niewielkiego przyjęcia, to 30-40 tysięcy złotych, a przy odrobinie dłuższej liście gości i nieco większym rozmachem w organizacji to już kwoty sięgające nawet 100 000 złotych! Nic więc dziwnego, że pary chcą zdecydować się na kredyt, bo na wesele nie jest łatwo odłożyć. Decyzja o pożyczce nie jest wcale tak nierozsądna jak przyjęło się stwierdzać w społeczeństwie, jednak ważne jest, aby podjąć ją odpowiedzialnie, świadomie i na miarę swoich możliwości finansowych spłaty. 

Potrzebujesz kredytu na wesele?

Kredyt a pożyczka na wesele: jaka jest różnica?

Decydując się na zobowiązanie finansowe na wesele, warto wiedzieć, jaka oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Na początek należy podkreślić, że banki czy firmy pożyczkowe rzadko przygotowują ofertę specjalnie na ślub, jednak w przypadku instytucji pożyczkowych możemy wykorzystać środki na dowolny cel. 
Zasadniczą różnicą między kredytem a pożyczką jest ilość koniecznych do załatwienia formalności. Biorąc kredyt w banku, musimy wykazać się dobrą historią kredytową oraz zdolnością kredytową potwierdzoną np. wysokością miesięcznych przychodów na umowie o pracę. Informacje na ten temat pożyczkodawca weryfikuje w bazach danych jak: Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) czy Biuro Informacji Kredytowej (BIK).  Biuro Informacji Kredytowej przekazuje pożyczkodawcy tzw. scoring, czyli punktową ocenę zdolności kredytowej klienta. Krajowy Rejestr Dłużników to z kolei lista osób fizycznych i firm, które posiadają zadłużenie w kwocie powyżej 200 złotych. Ponadto, na decyzję banku możemy czekać nawet kilka tygodni.

Inaczej jest w przypadku pożyczek u prywatnych podmiotów (parabanki, firmy pożyczkowe). Decyzję o przyznaniu pieniędzy otrzymamy najprawdopodobniej w kilkanaście minut, a wszystkie formalności jesteśmy w stanie załatwić online. Pożyczkodawca ma prawo sprawdzić naszą historię kredytową w tych samych bazach co bank, jednak jego ocena nie opiera się na scoringu i zazwyczaj jest o wiele łagodniejsza.  Nie musimy również przedstawiać żadnej dokumentacji związanej z wysokością naszych przychodów (zazwyczaj podanie tej informacji jest co prawda konieczne, jednak przybiera formę wpisania kwoty w formularz, bez potwierdzania tego umową o pracę czy wyciągami z konta). 

Zastanawiasz się zatem pewne, która opcja jest lepsza. Jeśli chcesz szybkiego zastrzyku gotówki, zdecydowanie lepiej zaciągnąć pożyczkę u prywatnego podmiotu. Należy jednak szczegółowo zapoznać z warunkami spłaty oraz wysokością RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). RRSO, zgodnie z obowiązującym prawem, nie może wynieść więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych.  

Jak wciąć kredyt na wesele

Jak zaciągnąć pożyczkę na wesele? Warunki konieczne do spełnienia

Aby otrzymać pożyczkę, należy zrealizować kilka prostych kroków jak wypełnienie formularza na stronie, potwierdzenie swojej tożsamości przelewem weryfikacyjnym oraz przedstawienie skanu dowodu osobistego, jego numeru, daty ważności tego dokumentu oraz numeru PESEL. Jeśli chodzi o warunki konieczne do spełnienia, to:

  • musisz być osobą pełnoletnią,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać stały adres zameldowania na terenie Polski,
  • legitymować się polskim dowodem tożsamości,
  • posiadać polskie konto bankowe.

Oferty kredytów na ślub i wesele — na co uważać i jak wybrać dobrą ofertę?

Jeśli wpiszesz w Google „oferta szybkiej pożyczki”, trafisz zapewne na bardzo długą listę firm i parabanków, które będą prezentować swoje oferty kredytów. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę i gdzie szukać ofert, aby wziąć pożyczkę na korzystnych dla nas warunkach. Najlepsze oferty pożyczek charakteryzują się stosunkowo niskim RRSO — i to właśnie rzeczywista roczna stopa oprocentowania powinna stanowić decydujące kryterium, gdyż to od RRSO zależy, ile właściwie pieniędzy jesteśmy zobligowani oddać. Powinieneś również zwrócić uwagę na wysokość prowizji za udzielenie pożyczki, której często wymagają parabanki i prywatne podmioty. 

Serwisem, który warto sprawdzić szukając rzetelnego pożyczkodawcy jest serwis Cashtero. Znajdziesz tam darmowy kalkulator, dzięki któremu z łatwością możesz obliczyć miesięczną ratę czy całkowity koszt pożyczki. Wystarczy, że podasz kwotę, którą chcesz pożyczyć i termin, w jakim chcesz ją spłacić. Cashtero to gwarancja bezpieczeństwa i wiarygodności, a przy tym często nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki, co znacząco zmniejsza jej całkowite koszty. 

Czy warto brać kredyt lub pożyczkę na ślub i wesele? Plusy i minusy

Każde zaciągnięcie zobowiązania finansowego powinno być świadomą i odpowiedzialną decyzją, podjętą po przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to skąd i kiedy uzyskamy środki na spłatę pożyczki, gdyż nieterminowość może nas kosztować niemałe odsetki czy kary finansowe. Pieniądze uzyskane np. z prezentów gości nie muszą okazać się wystarczającym zabezpieczeniem finansowym na oddanie pożyczki. Dokładnie przyjrzyj się wysokości RRSO, przemyśl rozłożenie długu na raty i przeanalizuj podpisywane warunki spłaty. 

Minusem takiego rozwiązania jest wstępowanie na nową drogę życia z długami. Ponadto to jedynie chwilowa przyjemność, bo wesele trwa jeden dzień (lub dwa, doliczając poprawiny), a o spłacie pożyczki będziesz myślał zapewne jeszcze kilka tygodni po przyjęciu. Z drugiej strony dodatkowy zastrzyk gotówki pozwoli zorganizować wesele marzeń, a taką imprezę przeżywamy w końcu tylko raz w życiu. To szczególny dzień, w którym para młoda powinna czuć się wyjątkowo i nie powinna odczuwać, iż z powodu niewystarczających środków finansowych musi ograniczać się z listą gości czy oszczędzać na jedzeniu lub alkoholu.

Zatem przemyślana pożyczka, zaciągnięta w sprawdzonej firmie, pozwoli spełnić marzenia o weselu, a przy okazji nie zrujnuje budżetu i nie wpędzi w kłopoty w przyszłości. 

FAQ: najczęściej zadawane pytania 

Na co przeznaczyć pieniądze z kredytu na ślub?

Gdy już decydujesz się wziąć pożyczkę na ślub, warto dokładnie przemyśleć, na co przeznaczysz dodatkowy zastrzyk gotówki, aby świadomie rozdysponować własnym budżetem. Nie ma tutaj idealnego wariantu, na który warto przeznaczyć pieniądze z pożyczki — może to być zaliczka za rezerwację sali, Twoja wymarzona suknia ślubna czy wynajem samochodu, którym zawsze pragnąłeś pojechać do ślubu. Wiedząc, na co konkretnie potrzebujesz gotówki, możesz aplikować o konkretną kwotę, zamiast niepotrzebnie ją zawyżać (tym samym zwiększając RRSO). 

Jak szybko należy spłacić kredyt na ślub?

To jak szybko będziesz musiał oddać uzyskaną pożyczkę, zależy od wybranej przez Ciebie oferty. Różni pożyczkodawcy mają różne warunki pożyczek, choć najczęściej zwrotu należy dokonać w terminie od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Warto dokładnie przemyśleć termin spłaty, gdyż nietrzymanie się go może wiązać się z karami finansowymi.

Kto spłaca kredyt zaciągnięty przed ślubem?

Według obowiązującego w Polsce prawa zobowiązania finansowe zaciągnięte przed ślubem spłaca osoba, która je na siebie wzięła. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest zaciągnięcie wspólnego kredytu,  nie będąc małżeństwem.